Ekonomi

Lityum vadeli işlemleri Çin’de çalkantılı başladı

Çin’de ilk kez tanıtılan elektrikli araç akülerinin önemli bir bileşeni olan lityumun vadeli işlemleri, işlem ömrünün ilk gününde çalkantılı bir başlangıç ​​yaptı.

Borsadan alınan bilgilere göre, lityum karbonat Cuma günü Guangzhou Vadeli İşlemler Borsasında ton başına 246 bin yuan (34.263 $) olan taban uzlaşma fiyatının altına düştü. Ocak teslimi için sözleşmelerdeki kayıplar, yüzde 11’lik bir düşüşe geri dönmeden önce 215 bin yuan’a geriledi.

Şubat-Temmuz dönemi kontratları ise ilk gün için düşüş sınırı olan yüzde 14 değer kaybetti.

Fiyat hareketleriyle ilgili olarak, Shanghai Metals Market Endüstriyel Araştırmalar Genel Müdürü Shirley Wang, yeni vadeli işlemlerin gelecek yıla ait olmasının fiyat düşüşüne katkıda bulunmuş olabileceğini belirtti.

Wang, “2024’te lityum ürünleri için beklenen arz fazlasının güveni yumuşattığını” belirterek, ilk çeyreğin Çin’deki stoklama faaliyetleri için yine tipik olarak yavaş bir döngü olduğunu da sözlerine ekledi.

Metalin rafine bir şekli olan lityum karbonatın spot fiyatları son zamanlarda çılgınca.

Elektrikli yük filosu üzerindeki küresel baskı tüketimi artırdığı için fiyatlar Kasım ayında rekor seviyeye ulaştı, ancak arz baskıları hafifledikçe bu yıl düştü.

Uzmanlar, yeni sözleşmelerin daha şeffaf lityum fiyatlandırması sağlayacağını ve spot fiyatlardaki oynaklığı azaltacağını, böylece üreticilere ve alıcılara riskten korunmak için daha etkili yollar sunacağını söylüyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, saf güce geçişin anahtarı olarak görülen metal fiyatlarındaki artışı “çılgınlık” olarak nitelendirdi.

Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki pil ve araba üreticileri, hammadde tedariklerini güvence altına almak için satın alma anlaşmaları imzalamak veya mevcut anlaşmaları genişletmek için rekabet etmeye devam ediyor.

Batılı ülkeler de Çin’in sürece hakim olması ve önemli bir üretici olması nedeniyle müttefikleriyle tedarik zincirlerini feda etme çabalarına hız veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu